Drodzy Biegacze,

Chyba nikomu w naszym trailowym świecie nie zależy na konfliktach dzielących biegowe środowisko. Zeszłoroczne internetowe awantury ws. dyskwalifikacji jednej z zawodniczek były utrapieniem dla wszystkich stron i zawodników. W tym roku również walka na trasie nie była do końca czysta. Niestety.

Już podczas zawodów doszły nas rewelacje o dziwnych międzyczasach oraz znikaniu i pojawianiu się Piotra Żubińskiego, zawodnika ŁUT 150. Sprawę oczywiście zbadaliśmy i podjęliśmy decyzję o dyskwalifikacji, ale nie ogłaszaliśmy jej całemu światu, a oświadczenie (do pobrania tutaj) udostępniliśmy Piotrowi, świadkom, innym osobom, które pomagały nam w zbadaniu sytuacji, oraz  bezpośrednim rywalom Piotra (TOP 20 zawodników ŁUT 150). Jedynym śladem całego zajścia w przestrzeni ogólnodostępnej były literki DQ przy nazwisku Piotra w wynikach końcowych. Chcieliśmy, dla dobra środowiska oraz spokoju psychicznego zawodników, Piotra i organizatorów uniknąć krzykliwych nagłówków w mediach, trollowania i hejtowania kogokolwiek.

Niestety, sam Piotr Żubiński nie zostawił sprawy w wąskim kręgu zainteresowanych i na swoim profilu Facebookowym zamieszczał informacje podważające fakty przedstawione w oświadczeniu, a także powoływał się na rzekomo przychylne jego wersji zdanie naszego Głównego Partnera Technicznego – firmy Columbia. Tymczasem, jak stwierdza przedstawiciel firmy Columbia Sportswear w oficjalnej korespondencji z nami:

Columbia nie jest stroną w tym sporze i ma pełne zaufanie do organizatorów.

W związku z nagłośnieniem sprawy przez samego Piotra, nasza reakcja i upublicznienie sprawy wydaje się nam jedynym rozwiązaniem, którym możemy przeciwdziałać poczynaniom Piotra niosącym szkodę nam oraz naszym Partnerom.

 

Przedstawiając szersze tło sprawy warto przy tym dodać, że jednocześnie Piotr Żubiński podjął też inne działania mające zdyskredytować innych zawodników oraz organizatorów biegu. m. in.:

- próbował przekonywać zawodników do zmiany wyjaśnień złożonych w jego sprawie,

- wniósł wniosek o dyskwalifikację Piotra Uznańskiego – jak się szybko okazało całkowicie bezzasadny (por. treść oświadczenia do pobrania tutaj),

- wniósł wniosek o dyskwalifikację wszystkich zawodników, którzy na zdjęciach z biegu nie mają numerów widocznych z przodu ciała,

- wniósł wniosek o dyskwalifikację wszystkich zawodników, którzy z jakiejkolwiek przyczyny nie mieli któregokolwiek odczytu pomiaru czasu.

 

W tym samym czasie Piotr cały czas próbował dowieść swojej wersji (ponad 40 maili do dyrektora biegu), nie przedstawiając żadnych logicznych wyjaśnień faktu, jak minął 4 zawodników, którzy tego nie pamiętają. Dostarczył za to w korespondencji kolejnych dowodów na to, że jednak nie przebiegł na własnych nogach całego odcinka z Iwonicza Zdroju do Puław Górnych. Twierdzi bowiem, iż:

Ja też nie pamiętam tego zawodnika [chodzi o Daniela Gajosa – przyp. organizatora] jednak pomiędzy Iwoniczem a Puławami mijaliśmy sporo osób z innych dystansów.

Tymczasem wg oficjalnych wyników Piotr Żubiński na tym odcinku mógł minąć, poza rywalami z trasy 150km, którzy tego faktu nie pamiętają, co najwyżej dwójkę zawodników z trasy ŁUT 70 (Joanna Wróblewska oraz Piotr Maślanik). Pozostali zawodnicy zarówno z trasy ŁUT 70, jak i ŁM 48 odbili się na punkcie w Puławach Górnych przed przybyciem na punkt Piotr Żubińskiego. Oczywiście Piotr mógł wyprzedzić kogoś z końca stawki ŁUT 70, a potem ten ktoś mógł go wyprzedzić z powrotem. Chyba jednak ciężko byłoby sobie wyobrazić zawodnika ŁUT 70 biegnącego na limit i wyprzedzającego Piotra, który na tym odcinku miał średnią 5:33 min/km.

Na samym końcu po raz kolejny prosimy Piotra o szacunek dla rywali z trasy, powściągliwość w osądach innych zawodników oraz organizatorów, a także nie firmowanie swoich twierdzeń marką naszych Partnerów bądź jakichkolwiek podmiotów, które nie wyraziły na to zgody. Przeciąganie tej sytuacji następuję z największą szkodą dla Ciebie, Piotrze.

Krzysztof Gajdziński
Dyrektor Łemkowyna Ultra-Trail®

Oświadczenie ws. dyskwalifikacji zawodnika nr 429: 
http://www.ultralemkowyna.pl/images/pliki_do_pobrania/OSW_DSQ_429.pdf

Oświadczenie ws. protestu wniesionego wobec wyniku zawodnika nr 4: 
http://www.ultralemkowyna.pl/images/pliki_do_pobrania/OSW-4.pdf
Oświadczenie ws. wniosku o dyskwalifikację zawodników, których numery nie były widoczne:
http://www.ultralemkowyna.pl/images/pliki_do_pobrania/OSW-numery.pdf
Oświadczenie ws. protestu wniesionego wobec zawodników ŁUT 150 o numerach 23, 28, 37, 76, 243, 326, 86, 294, 122, 286, 336, 78:
http://www.ultralemkowyna.pl/images/pliki_do_pobrania/OSW-miedzyczasy.pdf